+90-212-706-1010

ceza avukatı istanbul

Ceza Avukatları ve Ceza Davaları

Ceza Avukatları

Ceza avukatları, ceza hukuku ve ceza usul hukuku konularında bilgi ve tecrübe sahibi olup savcılık soruşturma dosyaları ile ceza davalarını takip eden avukat türüdür.  Bu terim duyulduğunda akla sadece savunma yapan avukat gelebilir. Ancak ceza avukatı, hem suç şüphesi veya suç isnadı altında olan kişileri hem de mağdur ve şikayetçileri temsil edebilir. Nitekim mağdurlar ceza avukati tutmalı mı yazımızda açıkladığımız gibi mağdurların ceza avukatı ile çalışması son derece faydalıdır. İyi bir ceza avukatı, TCK ve CMK başta olmak üzere ceza kanunları konusunda bilgi ve tecrübe sahibi olduğu gibi ayrıca ifade verme işlemleri ile ceza davası duruşmalarında da uzmandır. Avukatların çok büyük kısmı ticari davalarda görev aldığından gerçek anlamda ceza avukatlarının sayısı gerçekten çok azdır.

Savcılık Soruşturmalarında Ceza Avukatı Desteği

Savcılık soruşturmaları, diğer adıyla ceza soruşturmaları bir ceza davasının başlangıç noktasıdır. Zira, soruşturmanın seyrine göre cumhuriyet savcısı ceza davasını açmaya veya kovuşturmaya yer olmadığına (takipsizlik) karar vermektedir. Bu itibarla, suç şüphesi altında olan kişilerin henüz soruşturma aşamasında hatta hiç ifade vermeden uzman bir ceza avukatı ile çalışması veya en azından hukuki danışmanlık alması son derece önemli olup, dosyanın dava aşamasında geçilmeden soruşturma aşamasında takipsizlikle sonuçlanması dahi mümkün olabilir. Dolayısıyla, ceza avukatları ile çalışacak kişilerin henüz soruşturma aşamasında alacağı nitelikli bir hukuki destek sayesinde kamu davası açılmadan ve kişi, sanık durumuna düşmeden hakkındaki suçlamadan kurtulması mümkün olabilir. Hatta iyi bir avukatlık desteği ile dosyanın soruşturma aşamasında takipsizlikle sonuçlanması ve hiç ceza davası açılmadan sürecin tamamlanması dahi mümkündür.

Ceza Davalarında Ceza Avukatları ile Savunma

Ceza davaları, diğer özel hukuk davalarından farklı olarak, kişinin adli sicil durumunu ve özgürlüğünü doğrudan etkileyen son derece kritik davalardır. Özel hukuk davalarındaki hataların telafisi her zaman mümkünken, ceza davalarındaki en küçük hatalı işlemin, yanlış bir savunmanın ya da kaçırılan bir yasal sürenin bedeli parayla ölçülemez. Zira ceza hukukundaki hatanın bedelini şüpheli veya sanık durumunda olan kişiler hürriyetleri ile ödemek durumunda kalabilir. Dolayısıyla, “ceza avukatı” sıfatını kullanacak bir avukatın minimum TBB‘ye kayıtlı ve en az 10 yıllık dolu dolu bir avukatlık pratiğinin ve mesleki tecrübesinin bulunması gereklidir. Ceza hukuku alanında uzman bir avukat ile ceza davaları ve ağır ceza davaları konusunda avukatlık desteği alınması uygun olacaktır.