+90-212-706-1010

ceza avukati

Mağdurlar Ceza Avukatı Tutmalı mı?

Kimler Ceza Avukatı Tutmalı?

Ceza avukatı tutması gereken kişiler kuşkusuz öncelikle suç şüphesi veya suçlama altında olan kişilerdir. Soruşturma aşamasında bu kişilere şüpheli, dava aşamasında ise sanık diyoruz. Şüpheli ve sanıklar iyi bir ceza avukatı tutmalı ve kendilerini savunmalıdır. Peki ya mağdurlar? Mağdurlar da ceza avukatı tutmalı mıdır? Evet birkaç sebeple mağdurlar da avukat tutmalıdır. Zira bir ceza soruşturması veya bir ceza davasında hem şüpheli veya sanık hem de mağdur vardır. Bunlardan yalnızca şüpheli veya sanığın avukat desteği alması zaten dengesizliğe neden olabilecek bir durumdur. İkincisi, şüpheliye devlet tarafından avukat atandığı için avukat desteğinden ve hukuki hizmetten faydalanmaktadır. Bu bakımdan ceza avukatları ve ceza davaları dendiğinde sadece şüpheli veya sanık değil mağdurun da temsili akla gelmektedir. Mağdurun da avukat desteği alarak şüpheli veya sanığa karşı durumu dengelemesi her bakımdan makul olacaktır.

Mağdurlar Neden Ceza Avukatı İle Çalışmalıdır?

Mağduriyetin Daha İyi İfade Edilmesi ve Kanıtlanması

Birincisi bir suçun mağduru olan kişiler, genellikle ceza adaleti sisteminde yeteri kadar seslerini duyurmadıklarını ve sürecin onları geride bıraktığını hissedebilirler. Bu anlamda mağduriyetlerinin daha iyi ve etkin ifade edilmesi için avukat desteği gereklidir.

Soruşturma Süreçlerinin Hızlı ve Etkin İşlemesi

Mağdurların uzman bir ceza avukatı ile çalışması her koşulda soruşturma sürecini hızlandıracaktır. Avukat her hafta dosyayı kontrol edip yapılmayan veya eksik işlemler varsa bunların yapılmasını talep edecektir. Bunun yanında ayrıca bir takım yazışmalarda elden takip yöntemiyle de işlemlerin süresini kısaltacaktır.

Ceza Davalarının Etkin Takibi

Ceza davaları ve ağır ceza davaları uzman bir avukat tarafından takip edildiğinde kuşkusuz mağdur açısından daha olumlu sonuçlar elde edilebilecektir.

Zararın Karşılanması

Suç mağdurlarının suç nedeniyle maddi veya manevi zararlar diğer diğer giderler, örneğin tıbbi tedavi masraflar olabilir. Bir avukat tutmak, mağdurun iade sürecini kolaylaştırmak için bir duruşma yapmasına izin verir ve ceza avukatları sistemin nasıl çalıştığını mağdurlardan daha iyi anladıkları için genellikle sonuçları hızlandırır.

Suç İşleyenin Tutuklanması ve Yüksek Ceza Alması

Bir suç mağduru için en büyük hayal kırıklıklarından birisi şüpheli hakkında takipsizlik kararı verilmesidir. Uygun şekilde yapılmayan bir şikayet, yetersiz delil sunumu veya dosyanın etkin şekilde takip edilmemesi gibi durumlarda şüpheli hakkında takipsizlik kararı verilebilmektedir. Mağdurun uzman bir ceza avukatı ile çalışması takipsizlik kararı riskini fazlasıyla düşürecektir.

Ayrıca, şüphelinin tutuklanması için uzman bir avukatlı çalışmanın avantajı da yadsınamaz. İşlenen suçun hangi hukuki gerekçelerle tutuklanmayı gerektirdiğini ceza avukatı, sıradan bir vatandaşa göre çok daha iyi açıklayabilecektir. Bu da şüphelinin soruşturma aşamasında tutuklanması ihtimalini artıracaktır.

Olası Tazminat Davasına Olumlu Etki

Suç teşkil eden eylemler genelde aynı zamanda haksız fiil niteliği taşıdığından ceza davasına ek olarak tazminat davası da açılabilir. Zira suç faaliyeti sonucunda zarar gören kişilerin, uğradıkları kayıplara neden olan kişilerden tazminat talep etme ve bunları güvence altına alma hakları bulunmaktadır. Bu tür harcamalar, standart mağdur tazminatının ötesine geçer ve bir hukuk davası için gerekçe olabilir. Ceza davalarındaki kararlar tazminat davalarını doğrudan etkilendiğinden, tazminat davasından sonuç almak bakımından da ceza davasında uzman bir ceza avukatı ile çalışmak faydalı olacaktır.

Bir suç mağduruysanız ve dosyanızda haklarınızın ve mağduriyetinizin daha iyi temsil edilmesini teminen bir ceza avukatı ile çalışmak isterseniz lütfen bizimle iletişime geçin.